"Enter"a basıp içeriğe geçin

Marka Kimliğini Anlamak ve Vizyon Oluşturmak

Cevaplanacak Sorular

  • Marka kimliği ne? Neden ihtiyaç duyayım?
  • Nasıl oluşturabilirim?

Özet Geçelim

Müşteriler(hem yazar hem de ziyaretçileriniz) markalar hakkında bir fikre sahip olmaya bayılırlar. Bir ayakkabı markasına aşık olabilir, bir diğerinden nefret edebilirler.

Eğer aşık olunan ayakkabı markası sizinkiyse, çok ama çok şanslısınız demek. İşte tam da bu yüzden marka kimliği önemlidir.

Haydi bir deneme yapalım!

Sizce hangileri marka kimliğinin bir parçası olabilir?

  • markanın ismi

  • kurucunun yaşı

  • slogan veya logo

  • müşteriye hitap şekli

Evet, yukarıdakilerin neredeyse tamamı, marka kimliğinin birer parçası. Ve yukarıda değindiklerimizden çok daha fazlası da marka kimliğine dahil.

En basit şekliyle marka kimliği, markanızı rakip markalardan ayıran her şeydir.

Sözlük+nızla duygusal olarak bağ kuran herkes ömür boyu ziyaretçiniz, yazarınız olabilir. Ama işleri o noktaya getirebilmek için, sözlük+nız basit bir sözlük klonundan fazlası olmalı:

Marka Kimliği Oluşturmak

Bir marka kimliği oluşturmak için 4 önemli tanım yazmalısınız. Bunlar:

Vizyon Tanımı
Sözlük+nızın motivasyonları ve amaçlarıyla alakalı olan bir “biz kimiz” ifadesidir.

Misyon Tanımı
Vizyon cümlenizden daha somut olan, gözünüzde daha kolay canlandırabileceğiniz bir tanım olmalı. Sözlük+nızın varoluş nedenini açıklamalı. Tamamen gerçekten ne yaptığınızı ve insanlara ne sunduğunuzu ifade etmeli.

Marka Sıfatı
Sözlük+nızı ve markanızı özetleyen tek bir kelime olmalı. Örneğin bir araba markasının sıfatı “güvenilir” iken diğerininki “zarif” olabilir.

Marka Kişiliği
Sözlük+nızın ve bilhassa yönetimin her daim kullanacağı ses tonu, hitap biçimi, tasarım anlayışı. Kısaca sözlük+nız insan olsa nasıl biri olurdu sorusunun cevabı.

Bunları nasıl yaratacağım ki?

Merak etmeyin, işinizi kolaylaştırdık. Buradan sonrasını okurken vereceğimiz örnekleri kendi sözlük+nıza göre uyarlamaya çalışın. Bu yeterli olacaktır.


Bir vizyon tanımı yaratmak için sözlük+nızın neyi temsil ettiğini, veya işinizi kolaylaştıracaksa neyi temsil etmediğini bulmaya çalışın.

Oluşturmak istediğiniz sözlüğü neden oluşturmak istiyorsunuz? Sözlüğünüz ne yapmak için var ve onu nasıl yapacak? Bu sorulara cevap bulun. Mesela Rüknettin’in Veganİşi Sözlük+ isimli sözlüğü, vegan mutfağını zenginleştirmek için değişik vegan yemek tariflerini bir araya getiriyor. Bunu da kar amacı gütmeden ve tüm veganların katkıda bulunabileceği bir şekilde yapıyor.

Ardından sözlüğünüzün ortaya koyabileceği en önemli ürünü veya içeriği düşünmeye çalışın ve bunu asla sözlük+nızda barındırmayacağınız bir içerikle kıyaslayın. (evet, hemen şimdi okumayı bırakıp bunu yapın. aradaki farkı birkaç sıfatla kendinize özetlemeye çalışın.)

Bu düşünme sürecini kolaylaştırmak için gelecekte sözlük+nızın nasıl bir yer haline gelmesini istediğinizi ve o gün ziyaretçilerinizin sözlük+nızı birbirlerine nasıl anlatacaklarını hayal edebilirsiniz.

Bunların tamamını tek bir ilham verici cümlede birleştirin. Sözlük+nızın adını, ilham kaynağınızı ve neyi nasıl yaptığınızı da açıklayarak. Mesela:
Veganİşi+, vegan mutfağını zenginleştirmeye ve tüm veganların katkısıyla eşsiz vegan yemek tariflerini bir araya toplamaya adanmıştır.

Oluşturduğunuz vizyon cümlesini tüm yazarlarınızla veya moderatörlerinizle paylaşın. Sürekli olarak kulaklarına fısıldayın. Ne kadar iyi anlar ve ne kadar benimserlerse, sözlük+nız ve marka kimliğiniz o kadar güçlü olacaktır.

Misyon cümlenizi, marka sıfatınızı ve marka kişiliğinizi ise bir sonraki taktiğimiz sayesinde oluşturabileceksiniz.