"Enter"a basıp içeriğe geçin

Konsept Sözlük Nedir? Ne Değildir?

İlk örneği Ekşi Sözlük olan katılımcı sözlükleri ülkemizde duymayan pek kimse kalmadı. Günümüz internetinde kendine yer bulmaya çalışan bu interaktif sözlükler sonunda çareyi yeni bir formatta buldu: konsept sözlükler.

Hemen her konunun konuşulduğu bu katılımcı sözlükler bugün büyük bir problemle karşı karşıya. Değişen ve sosyalleşen internette bilgi kaynağı olmak isteyen sözlüklerin karşısına Vikipedi, sosyal yanıyla öne çıkmak isteyen sözlüklerin karşısına ise başta facebook dahil pek çok sosyal ağ çıkıyor. Ne olacağına karar veremeyen bu katılımcı sözlükler ince bir sınırı geçmemeye çalışadursun, hayatımıza son yıllarda giren yeni bir sözlük anlayışı bu soruna çoktan bir çözüm bulmuşa benziyor.

Konsept sözlükler; özel bir konusu, kendisine has bir sözlük anlayışı ve bu konu ile anlayışı çevreleyen kuralları bulunan interaktif sözlüklere deniliyor. Bir konsepti olan bu sözlüklere örnekler vermek gerekirse:

Sözlüğün Adı: Dehşet Sözlük
Konsepti: Sadece korku hikayeleri ve diğer korkunç şeylerin paylaşılabildiği bir sözlük. Her başlığın ilk entry’si tanım veya hikaye olmak zorunda, ama sonraki yazılanlar yorum gibi yazılabilir.

Sözlüğün Adı: Galatasaray Sözlük
Konsepti: Sadece galatasaray hakkında konuşulan bir sözlük. Başka bir konuda başlık açmak yasak.

Sözlüğün Adı: BirSorumVar Sözlük
Konsepti: Sadece soru formatında başlık açılabilen, ilki hariç tüm entry’lerin cevap niteliğinde olduğu bir konsept sözlük.

Görebileceğiniz üzere konsept sözlük terimi genel olarak “belirli bir konu hakkında yazılan” sözlükleri ifade etmek için kullanılıyor. Fakat belirli bir konunun olması her zaman şart değil. Belirli bir yazım formatı olması da yeterli. Örneğin “Sözlük Ters” diye bir sözlük açıp “Bu sözlükte tüm cümleler tersten yazılmalıdır.” diyebilirsiniz. Konusu olmadığı halde, bu da bir konsept sözlük olur. Evet büyük ihtimalle tutmaz, ama o başka bir konu.

Aslında konsept sözlükleri facebook gruplarına benzetebiliriz. Dizinin hayranlarına yönelik Game of Thrones Sözlük diye bir konsept sözlük de açabilirsiniz, sadece ikinci el alım satım yapmaya yarayan AlSat Sözlük isimli bir konsept sözlük de açabilirsiniz. “Peki bunun neresi sözlük?” diyebilirsiniz. Ama sözlük kelimesinin katılımcı sözlüklerin çıkışıyla yepyeni bir anlama daha kavuştuğunu kendimize er ya da geç itiraf etmek zorundayız.

Peki kendi konsept sözlüğünüzü açabilir misiniz? Elbette. Bunu yapmanın iki yolu var. Ya hosting ve domain satın alıp, kodlama öğrenip, bir sözlük scripti satın alacaksınız, ya da tıpkı facebook’da grup açar gibi, ücretsiz bir sözlük+ açacaksınız. Tıpkı facebook gruplarının tüm facebook kullanıcılarınca keşfedilebilmesi gibi,  Sözlük Artı web sitesinden oluşturacağınız konsept sözlüğünüz de tüm Sözlük Artı kullanıcılarına görünecektir. Zaten Sözlük Artı adlı web sitesinin de tek özelliği bu: hem konsept sözlük açabilmenizi, hem de tek bir hesapla dilediğiniz kadar konsept sözlüğe üye olabilmenizi sağlıyor.