"Enter"a basıp içeriğe geçin

AMP Destekli İnteraktif Sözlükler

AMP yani Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, 2016 yılında duyurulan özel bir biçimlendirme dilidir. AMP ile hazırlanmış bir web sayfası son derece küçük bir boyuta sahiptir ve son derece hızlı açılır.

AMP web sayfaları çoğu arama motorunun aramalarında kart şeklinde gösterilir veya daire içerisinde bir yıldırım işaretiyle öne çıkarılır. Google amp sayfaları önbelleğe alarak mobil kullanıcıların bu sayfaları anlık olarak yüklemesine imkan tanır.

Sayfalarınızın amp versiyonlarının olması sitenize büyük avantaj sağlar. Bu yüzden neredeyse tüm haber siteleri kendi haber sayfalarının amp versiyonlarını da yayınlarlar.

Fakat AMP ufak bir problemi de beraberinde getiriyor.

Hızlandırılmış mobil sayfalar neredeyse tamamen statik olmak zorunda. Bu, günümüzde neredeyse tüm web sitelerinin bol bol kullandığı Javascript’i kullanamayacakları anlamına geliyor.

Zaten tam olarak bu yüzden, siteler tamamen amp’ye geçmiyor. Sadece bazı sayfalarının amp versiyonlarını da üretiyorlar. Bu sayede kendi sadık kullanıcılarına zengin içerik, Google’dan gelen mobil ziyaretçilere ise hızlı web sayfaları gösterebiliyorlar.

AMP’nin çok katı kuralları olması, amp sayfaların işlevselliğini bir hayli düşürüyor. Bu yüzden amp, görsel ağırlıklı sayfalardan ziyade, metin ağırlıklı sitelerin işine yarıyor.

Peki türk internetinin vazgeçilmezleri olan metin ağırlıklı platformlar neler? Evet, katılımcı sözlükler. Eğer katılımcı(interaktif) sözlük sahibiyseniz, ziyaretçi sayınızı katlamanın en iyi yollarından biri mobil ziyaretçilere ışık hızında açılan web sayfaları sunmak! Gariptir ki, henüz başlıklarının amp destekli versiyonlarını yayınlayan bir sözlük yok. veya yoktu. Ta ki düne kadar.

13 Mart itibariyle Sözlük Artı platformundaki tüm sözlüklere, amp destekli başlık sayfaları getirildi. Eğer bir sözlüğünüz varsa tek yapmanız gereken şey; herhangi bir başlığın adresinin sonuna /amp/ eklemek. Bu sayede başlığın amp versiyonunu görebilirsiniz:

 

 

AMP sayfalar temel olarak Google’dan ziyaretçi çekmek ve arama motorlarından gelen bu ziyaretçilere en hızlı deneyimi sunmak için var. Dolayısıyla sayfaların işlevselliği bir hayli düşük. Hatta hem oy düğmeleri, hem de sağ üstteki menü düğmesi sadece sayfanın amp olmayan versiyonuna yönlendiriyor. Sözlüğü arama motorlarından bulan ziyaretçiler bu sayede daha fazla işlevsellik istediklerinde sözlüğün zengin işlevlere sahip versiyonuyla tanışıyorlar.

Aslında bu Sözlük Artı’nın yeni web teknolojilerine ilk öncülük edişi değil. Sözlük Artı’da barınan sözlükler daha önce de hemen hemen tüm sözlüklerden erken davranarak HTTPS güvenli veri aktarımı teknolojisine geçmişti. Bu değişiklikten uzun bir süre sonra Google aramalarda https olmayan sitelerden puan kıracağını açıklamıştı. Sözlük Artı kullanarak oluşturulmuş sözlükler, açılışlarından itibaren responsive(ekran genişliğine duyarlı tek bir) tasarımlarıyla da bir çok diğer sözlükten daha iyi bir mobil ve tablet deneyimi sunmuşlardı.

Eğer bir sözlük açmayı düşünüyorsanız siz de daha iyisini yapabilir, bir sözlük+ açabilirsiniz. Güvenli, en son web teknolojilerini temel alarak sürekli gelişen, hızlı ve işlevsel bir sözlük açmak için buraya tıklayabilirsiniz.